Plugins - Loco Translate - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (440 entries)

en: "%s" is a directory, not a file
ja_JP: "%s" はファイル名ではなく、ディレクトリ名です

en: "Hello Dolly" is part of the WordPress core
ja_JP: "Hello Dolly" は WordPress コアの一部です

en: %1$s file has been skipped because it's %3$s. (Max is %2$s). Check all strings are present before saving. | %1$s files over %2$s have been skipped. (Largest is %3$s). Check all strings are present before saving.
ja_JP[0]: %1$s件のファイルが%3$sであるため、スキップされました (最大は%2$sです)。保存する前に、すべての文字列が存在することを確認してください。

en: %1$s string found in %2$s | %1$s strings found in %2$s
ja_JP[0]: %2$s に%1$s個の文字列が見つかりました

en: %1$s string translated via %2$s | %1$s strings translated via %2$s
ja_JP[0]: %1$s個の文字列を %2$s 経由で翻訳しました

en: %s ago
ja_JP: %s前

en: %s already exists in this folder
ja_JP: %s は、このフォルダーにすでに存在します

en: %s characters will be sent for translation.
ja_JP: %s文字は翻訳のために送信されます。

en: %s dependent file will also be deleted | %s dependent files will also be deleted
ja_JP[0]: 依存している%s個のファイルも削除されます

en: %s file can't be matched to a known set of strings | %s files can't be matched to a known set of strings
ja_JP[0]: %s個のファイルが既知の文字列のセットに一致しませんでした

en: %s file could not be moved | %s files could not be moved
ja_JP[0]: %s件のファイルを移動できませんでした

en: %s file is writeable
ja_JP: %s ファイルは書込可能

en: %s file moved | %s files moved
ja_JP[0]: %sファイルを移動

en: %s file saved
ja_JP: %s ファイルを保存しました

en: %s fuzzy
ja_JP: %s件のあいまい一致

en: %s is not a Gettext file
ja_JP: %s は Gettext ファイルではありません

en: %s new string added | %s new strings added
ja_JP[0]: %s件の新しい文字列を追加しました

en: %s obsolete string removed | %s obsolete strings removed
ja_JP[0]: %s件の古い文字列を削除しました

en: %s on disk
ja_JP: ディスク上の%s

en: %s source file will be scanned for translatable strings | %s source files will be scanned for translatable strings
ja_JP[0]: %s個のソースファイルで翻訳可能な文字列をスキャンします

en: %s string | %s strings
ja_JP[0]: %s件の文字列

en: %s string marked Fuzzy | %s strings marked Fuzzy
ja_JP[0]: %s件の文字列をあいまい一致としてマーク

en: %s string updated | %s strings updated
ja_JP[0]: %s文字列が更新されました

en: %s translation copied | %s translations copied
ja_JP[0]: %s個の翻訳をコピーしました

en: %s unique source strings.
ja_JP: %s個の固有ソース文字列。

en: %s untranslated
ja_JP: %s件の未翻訳

en: %s word | %s words
ja_JP[0]: %s単語

en: %s%% translated
ja_JP: %s%%件翻訳済み

en: A newer version of Loco Translate is available for download
ja_JP: 新しいバージョンの Loco Translate がダウンロード可能です

en: API key
ja_JP: API キー

en: API keys
ja_JP: API キー

en: API region
ja_JP: API リージョン

en: About templates
ja_JP: テンプレートについて

en: About the Tokenizer
ja_JP: Tokenizer について

en: Access to this file is blocked for security reasons
ja_JP: セキュリティによりこのファイルへのアクセスはブロックされています

en: Active theme:
ja_JP: 有効なテーマ:

en: Add UTF-8 byte order mark
ja_JP: UTF-8 を BOM 付きで書き出す

en: Add automatic translation services in the plugin settings.
ja_JP: プラグイン設定で自動翻訳サービスを追加します。

en: Add set
ja_JP: セットを追加

en: Additional files found
ja_JP: 追加のファイルが見つかりました

en: Administrators and auditors may wish to review Loco's <a href="%s">plugin privacy notice</a>.
ja_JP: 管理者と監査人は、Loco の<a href="%s">プラグインのプライバシーに関する通知</a>を確認したい場合があります。

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: Advanced configuration
ja_JP: 詳細設定

en: Advanced tab
ja_JP: 詳細設定タブ

en: Ajax controller returned empty JSON
ja_JP: Ajax コントローラーが空の JSON ファイルを返しました

en: Ajax route not found: "%s"
ja_JP: Ajax ルートが見つかりません: "%s"

en: Allow
ja_JP: 許可

en: Allow (with warning)
ja_JP: 許可 (警告付き)

en: Allow full access to these roles
ja_JP: これらの権限グループにフルアクセスを許可

en: Are you sure you want to <strong>permanently</strong> delete the following file?
ja_JP: 次のファイルを<strong>完全に</strong>削除してもよいですか ?

en: Assign template
ja_JP: テンプレートを割当てる

en: Author details
ja_JP: 作者情報

en: Auto-translate this file
ja_JP: このファイルを自動翻訳

en: Available languages
ja_JP: 利用可能な言語

en: Backup files will be written when you save translations from Loco Translate editor
ja_JP: Loco Translate エディターから翻訳を保存した時にバックアップファイルは書き込まれました

en: Binary file missing
ja_JP: バイナリファイルが存在しません

en: Blocked paths
ja_JP: ブロック済みのパス

en: Bundle auto-configured
ja_JP: バンドルを自動設定しました

en: Bundle configuration saved
ja_JP: バンドル設定を保存しました

en: Bundle name
ja_JP: バンドル名

en: Bundle setup
ja_JP: バンドル設定

[ctx: Button label for a next revision]
en: Next
ja_JP: 次へ

[ctx: Button label for a previous revision]
en: Previous
ja_JP: 前へ

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Changes to this file may be overwritten or deleted when you update WordPress
ja_JP: WordPress を更新した時にこのファイルへの変更は上書きされたか削除されました

en: Check console output for debugging information
ja_JP: デバッグ情報のためコンソールの出力をチェック

en: Child theme declares the same Text Domain as the parent theme
ja_JP: 子テーマが親テーマと同じテキストドメインを宣言しています

en: Choose a language
ja_JP: 言語を選択

en: Choose a location
ja_JP: 場所を選択

en: Choose a new location for these translations
ja_JP: これらの翻訳の新しい位置を選択してください

en: Click "Connect" to authenticate with the server
ja_JP: 「接続」をクリックしてサーバーで認証します

en: Click the <a href="%s">setup</a> tab to complete the bundle configuration
ja_JP: バンドルの設定を完了するために、<a href="%s">設定</a>タブをクリックしてください

en: Compiled translations
ja_JP: MO ファイルがコンパイル済みの翻訳

en: Compiling JSON files
ja_JP: JSON ファイルをコンパイル中

en: Compiling MO files
ja_JP: MOファイルのコンパイル

en: Configuration reset
ja_JP: 設定のリセット

en: Configuration saved
ja_JP: 設定を保存しました

en: Configure %s
ja_JP: %s を設定

en: Confirm delete
ja_JP: 完全に削除する

en: Confirm relocation
ja_JP: 移転を確認する

en: Connect
ja_JP: 連携

en: Connected to remote file system
ja_JP: リモートファイルシステムに接続しました

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Copy target translations from "%s"
ja_JP: "%s"からターゲットの翻訳をコピーする

en: Core translations &lsaquo; Loco
ja_JP: コアの翻訳 &lsaquo; Loco

en: Create template
ja_JP: テンプレートを作成

en: Create template instead
ja_JP: 代わりにテンプレートを作成

en: Creating this file requires permission
ja_JP: このファイルの作成には権限が必要です

en: Custom language
ja_JP: 言語を選択

en: Debug
ja_JP: デバッグ

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete %s
ja_JP: %sを削除

en: Delete Permanently
ja_JP: 完全に削除する

en: Delete redundant files
ja_JP: 冗長ファイルを削除

en: Deleting this file requires permission
ja_JP: このファイルの削除には権限が必要です

en: Descriptive name for this set of translatable strings
ja_JP: この翻訳可能な文字列のセットの説明的な名前

en: Directory doesn't exist
ja_JP: ディレクトリが見つかりません

en: Directory is writeable
ja_JP: ディレクトリは書込可能

en: Disallow
ja_JP: 禁止

en: Documentation
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Domain path
ja_JP: ドメインパス

en: Download action not found
ja_JP: ダウンロード処理が見つかりません

en: Download controller returned empty output
ja_JP: ダウンロードコントローラーが空の出力を返しました

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit config
ja_JP: 設定の編集

en: Edit file headers
ja_JP: ファイルヘッダーを編集

en: Edit template
ja_JP: テンプレートを編集

en: Editing %1$s in %2$s
ja_JP: %1$s の %2$s を編集中

en: Editing of POT (template) files
ja_JP: POT (テンプレート) ファイルの編集

en: Editor
ja_JP: エディター

[ctx: Editor]
en: %s translation
ja_JP: %s の翻訳

[ctx: Editor]
en: Add
ja_JP: 追加

[ctx: Editor]
en: Auto
ja_JP: 自動

[ctx: Editor]
en: Comments
ja_JP: コメント

[ctx: Editor]
en: Context
ja_JP: コンテキスト

[ctx: Editor]
en: Context not loaded
ja_JP: コンテキストが読み込まれていません

[ctx: Editor]
en: Download
ja_JP: ダウンロード

[ctx: Editor]
en: Plural
ja_JP: 複数形

[ctx: Editor]
en: Remove
ja_JP: 削除

[ctx: Editor]
en: Revert
ja_JP: 取り消す

[ctx: Editor]
en: Save
ja_JP: 保存

[ctx: Editor]
en: Single
ja_JP: 単数形

[ctx: Editor]
en: Source text
ja_JP: 原文

[ctx: Editor]
en: Source text not loaded
ja_JP: ソーステキストが読み込まれていません

[ctx: Editor]
en: Suggest translation
ja_JP: 翻訳を提案

[ctx: Editor]
en: Sync
ja_JP: 同期

[ctx: Editor]
en: Toggle Fuzzy
ja_JP: あいまい一致を切り替え

[ctx: Editor]
en: Toggle code view
ja_JP: コードビューを切り替え

[ctx: Editor]
en: Toggle invisibles
ja_JP: 非表示のものを切り替え

[ctx: Editor]
en: Translated
ja_JP: 翻訳済み

[ctx: Editor]
en: Translation
ja_JP: 翻訳

[ctx: Editor]
en: Translation not loaded
ja_JP: 翻訳が読み込まれませんでした

[ctx: Editor]
en: Untranslated
ja_JP: 未翻訳

en: Either this file is missing or the server doesn't have permission to access it
ja_JP: このファイルが見つからないか、サーバーにアクセスする権限がありません

en: Enable Ajax file uploads
ja_JP: Ajax ファイルのアップロードを有効化

en: Enter a new location for this file
ja_JP: このファイルの新しい位置を入力してください

en: Error
ja_JP: エラー

en: Exclude
ja_JP: 除外

en: Excludes %1$s file over %2$s | Excludes %1$s files over %2$s
ja_JP[0]: %2$s 以上の%1$sファイルを除外

en: Extracting strings
ja_JP: 抽出された文字列

en: Failed to build directory path
ja_JP: ディレクトリパスの構築に失敗しました

en: Failed to chmod %s
ja_JP: chmod %s に失敗しました

en: Failed to connect to remote server
ja_JP: リモートサーバーとの接続に失敗しました

en: Failed to copy %1$s to %2$s
ja_JP: %1$s を %2$s にコピーできませんでした

en: Failed to create backup file in "%s". Check file permissions or disable backups
ja_JP: "%s" にバックアップファイルを作成できませんでした。ファイルのアクセス権限を確認するか、バックアップを無効化してください

en: Failed to create directory
ja_JP: ディレクトリの作成に失敗しました

en: Failed to delete %s
ja_JP: %s の削除に失敗しました

en: Failed to save file
ja_JP: ファイルの保存に失敗しました

en: Falling back to source extraction because %s is missing
ja_JP: %s が欠落しているため、ソース抽出にフォールバックします

en: File access disallowed
ja_JP: ファイルへのアクセスは許可されていません

en: File backups are disabled in your plugin settings
ja_JP: プラグイン設定でファイルバックアップが無効になっています

en: File deleted
ja_JP: %u件のファイルを削除しました

en: File does not have a valid header
ja_JP: ファイルに有効なヘッダーがありません

en: File doesn't exist
ja_JP: ファイルが存在しません

en: File info
ja_JP: ファイル情報

en: File is a directory
ja_JP: ファイルはディレクトリです

en: File is in binary MO format
ja_JP: ファイルはバイナリ― MO 形式です

en: File is protected by the bundle configuration
ja_JP: ファイルはバンドル設定によって保護されています

[ctx: File location]
en: Author
ja_JP: 作者

[ctx: File location]
en: Custom
ja_JP: カスタム

[ctx: File location]
en: Other
ja_JP: その他

[ctx: File location]
en: System
ja_JP: システム

en: File modification is disallowed by your WordPress config
ja_JP: WordPress の設定ではファイルの変更は許可されていません

en: File modified
ja_JP: ファイルが変更されました

en: File not found
ja_JP: ファイルが見つかりません

en: File prefix
ja_JP: ファイル名の接頭辞

en: File restored
ja_JP: ファイルを復元しました

en: File size
ja_JP: ファイルサイズ

en: File system access
ja_JP: ファイルシステムアクセス

en: Files and folders within the bundle that contain localized PHP code
ja_JP: ローカライズされた PHP コードを含むバンドル内のファイルとフォルダー

en: Files found
ja_JP: 見つけられたファイル

en: Files in this location can be modified or deleted by WordPress automatic updates
ja_JP: この場所にあるファイルは WordPress の自動更新によって変更または削除されることがあります

en: Filter translations
ja_JP: 翻訳を絞り込み

en: Filter...
ja_JP: 絞り込む...

en: Folder
ja_JP: フォルダー

en: Folders within the bundle that contain author-supplied translations
ja_JP: 作者提供の翻訳を含むバンドル内のフォルダー

en: Folders within the bundle that will never be searched for files
ja_JP: ファイルが検索されないバンドル内のフォルダー

en: Full documentation
ja_JP: 完全ドキュメンテーション

en: Fuzzy matching tolerance
ja_JP: あいまい一致の許容値

en: Generate hash tables
ja_JP: ハッシュテーブルを生成する

en: Get help with this
ja_JP: これについてのヘルプ

en: Getting help with Loco Translate
ja_JP: Loco Translate に関するヘルプ

en: Go to WordPress Core
ja_JP: WordPress コアへ移動

en: Grant access to roles
ja_JP: 権限グループにアクセスを許可

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Help & support
ja_JP: ヘルプ & サポート

en: Home
ja_JP: ホーム

en: If you have trouble translating this bundle, consider asking the author for help
ja_JP: このバンドルの翻訳に問題がある場合は、作者にヘルプを求めることを検討してください

en: If you've been given a configuration file by a developer, paste the XML code here
ja_JP: 開発者によって設定ファイルが与えられている場合は、ここに XML コードを貼り付けてください

en: Import config from XML
ja_JP: XML ファイルから設定をインポート

en: Important
ja_JP: 重要

en: In sync with template
ja_JP: テンプレートに同期

en: Include
ja_JP: 含める

en: Include Fuzzy strings
ja_JP: あいまい一致文字列を含む

en: Info
ja_JP: 情報

en: Info and tutorials
ja_JP: 情報とチュートリアル

en: Initializing new translations in "%s"
ja_JP: %sの新しい言語の初期化

en: Initializing new translations in unknown set
ja_JP: 未知のセットで新しい翻訳を初期化中

en: Install manually
ja_JP: 手動でインストール

en: Installed languages
ja_JP: インストール済みの言語

en: Invalid locale
ja_JP: 無効なロケール

en: It needs configuring before you can do any translations
ja_JP: 翻訳を行う前に設定が必要です

en: JSON compilation failed for %s
ja_JP: %s の JSON コンパイルに失敗しました

en: Just copy English source strings
ja_JP: 英語のソース文字列のみをコピー

en: Just now
ja_JP: たった今

en: Keep this translation
ja_JP: この翻訳を保持

en: Language
ja_JP: 言語

en: Language header is "%1$s" but file name contains "%2$s"
ja_JP: 言語ヘッダーは "%1$s" ですがファイル名は "%2$s" を含んでいます

en: Languages
ja_JP: 言語

en: Languages &lsaquo; Loco
ja_JP: 言語 &lsaquo; Loco

en: Last extracted
ja_JP: 最終翻訳

en: Last modified
ja_JP: 最終更新日時

en: Last translation
ja_JP: 最終翻訳

en: Load config
ja_JP: 設定を読み込む

en: Loading suggestions
ja_JP: 提案を読み込み中

en: Locale code
ja_JP: ロケールコード

en: Locale name
ja_JP: ロケール名

en: Locked
ja_JP: ロック中

en: Loco Translate requires the "%s" PHP extension. Ask your hosting provider to install it
ja_JP: Loco Translate は PHP 拡張 "%s" が必要です。ホスティングサービスにインストールを依頼してください

en: Loco requires the <a href="http://php.net/manual/en/book.tokenizer.php" target="_blank">Tokenizer extension</a> to scan PHP source code for translatable strings
ja_JP: Loco は PHP のソースコードから翻訳可能な文字列をスキャンするため <a href="http://php.net/manual/en/book.tokenizer.php" target="_blank">Tokenizer 拡張機能</a>が必要です

en: Loco was interrupted by output from %1$s:%2$u
ja_JP: Loco が%1$sからの出力によって中断されました: %2$u

en: Loco, Translation Management
ja_JP: Loco - 翻訳管理

en: MO file exists for this language already. Delete it first
ja_JP: この言語用の MO ファイルはすでに存在しています。最初に削除してください

en: Mark new translations as Fuzzy
ja_JP: 新しい翻訳をあいまい一致としてマーク

en: Maximum line length (zero disables wrapping)
ja_JP: 最大行の長さ (0は折り返し無効)

en: Merge strings from related JSON files
ja_JP: 関連 JSON ファイルから文字列を統合

en: Merged from %s
ja_JP: %sから結合

en: Merged from source code
ja_JP: ソースコードから結合

en: Missing template
ja_JP: テンプレートがありません

en: Modification of POT (template) files is disallowed by the plugin settings
ja_JP: POT (テンプレート) ファイルの変更は、プラグイン設定によって許可されていません

en: Modification of installed files
ja_JP: インストールされたファイルの変更

en: Modification of installed files is disallowed by the plugin settings
ja_JP: インストールされたファイルの変更は、プラグイン設定によって許可されていません

[ctx: Modified time]
en: Updated
ja_JP: 更新日時

en: Move
ja_JP: 移動

en: Move %s
ja_JP: %sを移動

en: Move files
ja_JP: ファイルを移動

en: Need a human?
ja_JP: 人間が必要ですか ?

en: New language
ja_JP: 新しい言語

en: New template
ja_JP: 新しいテンプレート

en: New template file
ja_JP: 新しいテンプレートファイル

en: New translations template for "%s"
ja_JP: %s の新しい翻訳テンプレート

en: No core translation files are installed for this language
ja_JP: この言語のコア翻訳ファイルはインストールされていません

en: No files found for this language
ja_JP: この言語のファイルが見つかりません

en: No language selected
ja_JP: 言語が選択されていません

en: No previous file revisions
ja_JP: 過去のファイルリビジョンなし

en: No translation APIs configured
ja_JP: 翻訳 API 未設定

en: No translations found for "%s"
ja_JP: "%s" の翻訳が見つかりませんでした

en: Not recommended
ja_JP: 非推奨

en: Note that the file may not be deletable due to additional ownership permissions
ja_JP: 追加所有権により、ファイルを削除できない場合があることに注意してください

en: Nothing matches the text filter
ja_JP: テキストフィルターに何も一致しませんでした

en: Nothing needed updating
ja_JP: 何も更新する必要はありませんでした

en: Notice
ja_JP: 通知

en: Number of backups to keep of each file:
ja_JP: ファイルごとに保存するバックアップ数:

en: Official configuration
ja_JP: 公式の設定

en: Official plugin page
ja_JP: 公式プラグインページ

en: Out of sync with template
ja_JP: テンプレートと非同期

en: Overview
ja_JP: 概要

en: Overwrite existing translations
ja_JP: 既存の翻訳を上書き

en: PO file has different source strings to "%s". Try running Sync before making any changes.
ja_JP: PO ファイルのソース文字列が "%s" とは異なります。変更を加える前に同期を実行してみてください。

en: PO file has the same source strings as "%s"
ja_JP: PO ファイルに "%s" と同じソース文字列があります

en: PO file missing
ja_JP: PO ファイルがありません

en: PO file saved and MO file compiled
ja_JP: PO ファイルの保存と MO ファイルのコンパイルが完了しました

en: PO file saved and MO/JSON files compiled
ja_JP: PO ファイルの保存と MO/JSON ファイルのコンパイルが完了しました

en: PO file saved, but MO file compilation failed
ja_JP: PO ファイルを保存しましたが、MO ファイルのコンパイルに失敗しました

en: Page not found
ja_JP: ページが見つかりませんでした

en: Parent directory isn't writable
ja_JP: 親ディレクトリが書き込み可能ではありません

en: Parent theme
ja_JP: 親テーマ

en: Partially configured bundle
ja_JP: 設定が不十分なバンドル

en: Pending
ja_JP: 承認待ち

en: Permission denied
ja_JP: アクセス拒否

en: Permission denied to update file
ja_JP: アップデートファイルへのアクセスが拒否されました

en: Plugin not found: %s
ja_JP: プラグインが見つかりません: %s

en: Plugin settings
ja_JP: プラグイン設定

en: Plugin translations &lsaquo; Loco
ja_JP: プラグインの翻訳 &lsaquo; Loco

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

[ctx: Plural category]
en: Few
ja_JP: いくつかの

[ctx: Plural category]
en: Many
ja_JP: 多くの

[ctx: Plural category]
en: One
ja_JP: 1

[ctx: Plural category]
en: Other
ja_JP: その他

[ctx: Plural category]
en: Two
ja_JP: 2

[ctx: Plural category]
en: Zero
ja_JP: 0

en: Pretty formatting
ja_JP: 整形中

en: Project name
ja_JP: プロジェクト名

en: Provide the following text when reporting a problem
ja_JP: 問題を報告するときは、次のテキストを入力してください

en: Read only
ja_JP: 読み取り専用

en: Recently updated:
ja_JP: 更新日時:

en: Recommended
ja_JP: 推奨

en: Refusing to copy over an existing file
ja_JP: 既存のファイルのコピー上書きを拒否しています

en: Relative path from bundle root to the official POT file
ja_JP: バンドルのルートから公式 POT ファイルへの相対パス

en: Relative path to template file
ja_JP: テンプレートファイルへの相対パス

en: Relocate
ja_JP: 移動

en: Reset config
ja_JP: 設定をリセット

en: Restore
ja_JP: 復元

en: Restore %s
ja_JP: %s を復元

en: Restrict locales
ja_JP: ロケールを制限

en: Revisions are identical, you can delete %s
ja_JP: リビジョンが同一であるため、%s を削除できます

en: Running plugins:
ja_JP: プラグインの実行:

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save config
ja_JP: 設定を保存

en: Save credentials in session
ja_JP: セッションのログイン情報を保存

en: Save settings
ja_JP: 設定を保存

en: Saving PO/POT files
ja_JP: PO/POT ファイルのバックアップ

en: Saving this file requires permission
ja_JP: このファイルの保存には権限が必要です

en: Scan JavaScript files with extensions:
ja_JP: この拡張子の JavaScript ファイルをスキャン:

en: Scan PHP files with extensions:
ja_JP: この拡張子の PHP ファイルをスキャン:

en: See all core translations
ja_JP: すべてのコア翻訳を表示

en: See all plugins
ja_JP: すべてのプラグインをみる

en: See all themes
ja_JP: すべてのテーマをみる

en: See full disclaimer
ja_JP: 免責事項全文を表示

en: Server returned invalid data
ja_JP: サーバーが無効なデータを返してきました

en: Set up %s
ja_JP: %s を設定

en: Sets
ja_JP: セット

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings saved
ja_JP: 設定を保存しました

en: Setup
ja_JP: セットアップ

en: Setup tab
ja_JP: タブを設定

en: Site language
ja_JP: サイトの言語

en: Site options
ja_JP: サイト設定

en: Site options apply to all users of Loco Translate across the current site
ja_JP: サイトオプションは、現在のサイト全体の Loco Translate ユーザー全員に適用されます

en: Skip PHP files larger than:
ja_JP: これ以上大きい PHP ファイルをスキップ:

en: Skip template
ja_JP: テンプレートをスキップ

en: Source
ja_JP: ソース

en: Source file paths
ja_JP: ソースファイルのパス

en: Source files to scan:
ja_JP: スキャンするソースファイル:

en: Start translating
ja_JP: 翻訳を開始する

en: Strings up to date with %s
ja_JP: %s の最新の文字列

en: Strings up to date with source code
ja_JP: 文字列はソースコードの最新状態です

en: Strings will be extracted to:
ja_JP: 文字列は次の場所に抽出されます:

en: Suggested translations
ja_JP: 推奨される翻訳

en: Super Admin
ja_JP: 特権管理者

en: Support forum
ja_JP: サポートフォーラム

en: Sync with source when template missing
ja_JP: テンプレートがない場合にソースと同期する

en: Syncing PO files
ja_JP: PO ファイルを同期中

en: System diagnostics
ja_JP: システム診断

en: Template file
ja_JP: テンプレートファイル

en: Template file already exists
ja_JP: テンプレートファイルはすでに存在します

en: Template file created
ja_JP: テンプレートファイルを作成しました

en: Template missing
ja_JP: テンプレートがありません

en: Template options
ja_JP: テンプレート設定

en: Text Domain cannot be empty
ja_JP: テキストドメインを空にすることはできません

en: Text domain
ja_JP: テキストドメイン

en: The WordPress Team
ja_JP: WordPress チーム

en: The containing directory for this file doesn't exist either
ja_JP: このファイルを含むディレクトリも存在しません

en: The containing directory is writeable by %s, so you can add new files in the same location
ja_JP: 含んでいるディレクトリは %s によって書き込み可能ですので、同じ場所に新しいファイルを追加することができます

en: The following file will be moved/renamed to the new location: | The following files will be moved/renamed to the new location:
ja_JP[0]: 次のファイルが新しい場所に移動/名前変更されます:

en: The language of this site is %s.
ja_JP: このサイトの言語は %s です。

en: The namespace into which WordPress will load translated strings
ja_JP: WordPress が翻訳された文字列を読み込む名前空間

en: Theme translations &lsaquo; Loco
ja_JP: テーマ翻訳 &lsaquo; Loco

en: Themes
ja_JP: テーマ

en: These plugins have recently loaded translation files into the admin area
ja_JP: これらのプラグインは最近、翻訳ファイルを管理エリアに読み込みました

en: These translations are not linked to a POT file. Sync operations will extract strings directly from source code.
ja_JP: これらの翻訳は、POT ファイルにリンクされていません。同期操作は、ソースコードから直接文字列を抽出します。

en: Third party services are subject to their own terms of use and may incur costs from the provider
ja_JP: 第三者のサービスは、独自の利用規約に従い、プロバイダからのコストが発生する可能性があります

en: This bundle doesn't define a translations template file
ja_JP: このバンドルは翻訳テンプレートファイルを定義していません

en: This bundle isn't automatically compatible and requires configuring before you can use all the functions of Loco Translate
ja_JP: このバンドルは自動的には互換性がないため、Loco Translate のすべての機能を使用する前に設定する必要があります

en: This bundle isn't fully configured, so we don't know what the following files are for
ja_JP: このバンドルは完全に構成されていないため、次のファイルが何であるかわかりません

en: This bundle isn't set up for translation in a way we understand
ja_JP: このバンドルは既知の方法で翻訳されていません

en: This bundle's configuration has been automatically detected and seems to be fully compatible
ja_JP: このバンドルの設定は自動的に検出され、完全に互換性があるようです

en: This bundle's configuration has been automatically detected, but isn't fully complete
ja_JP: このバンドルの設定は自動的に検出されましたが、完全には完了していません

en: This bundle's configuration is built into Loco Translate
ja_JP: このバンドルの設定は Loco Translate に組み込まれています

en: This bundle's configuration is provided by the author
ja_JP: このバンドルの設定は作者が提供しています

en: This bundle's configuration is saved in the WordPress database
ja_JP: このバンドルの設定は WordPress データベースに保存されています

en: This bundle's template file doesn't exist yet. We recommend you create it before adding languages
ja_JP: このバンドルのテンプレートファイルはまだ存在しません。言語を追加する前に作成することをおすすめします

en: This directory can't be written to directly by the web server
ja_JP: このディレクトリはウェブサーバーによって直接書き込みできません

en: This directory is managed by WordPress, be careful what you delete
ja_JP: このディレクトリは WordPress によって管理されていますので、削除に注意してください

en: This directory is managed by WordPress. Removed files may be restored during updates
ja_JP: このディレクトリは WordPress によって管理されています。削除されたファイルは更新中に復元される場合があります

en: This file can't be updated directly by the web server
ja_JP: このファイルはウェブサーバーが直接更新できません

en: This file may be overwritten or deleted when you update WordPress
ja_JP: このファイルは WordPress を更新すると上書きまたは削除される可能性があります

en: This is NOT a translation file. Manual editing of source strings is not recommended.
ja_JP: これは翻訳ファイルではありません。ソース文字列を手動で編集することはおすすめしません。

en: This move operation requires permission
ja_JP: この移動操作には権限が必要です

en: This page was expecting a file, but the path is actually a directory
ja_JP: このページがファイルを想定していましたが、実際にはパスがディレクトリです

en: This plugin doesn't collect any data from public website visitors.
ja_JP: このプラグインは公開サイトの訪問者からデータを収集しません。

en: This plugin doesn't have its own translation files, but can be translated in the default text domain
ja_JP: このプラグインには独自の翻訳ファイルはありませんが、デフォルトのテキストドメインで翻訳できます

en: To create new files here you'll have to connect to the remote file system, or make the directory writeable by %s
ja_JP: ここで新しいファイルを作成するには、リモートファイルシステムに接続するか、%s によるディレクトリの書き込みを可能にする必要があります

en: To make changes you'll have to connect to the remote file system, or make the file writeable by %s
ja_JP: 変更を加えるにはリモートファイルシステムに接続するか、%s によるファイルの書き込みを可能にする必要があります

en: Translate
ja_JP: 翻訳

en: Translate plugins
ja_JP: 翻訳プラグイン

en: Translate themes
ja_JP: 翻訳テーマ

en: Translate themes and plugins directly in WordPress
ja_JP: テーマとプラグインを WordPress で直接翻訳します

en: Translation job aborted with %s string remaining | Translation job aborted with %s strings remaining
ja_JP[0]: %s件の文字列が残っている状態で翻訳ジョブが打ち切られました

en: Translation progress
ja_JP: 翻訳の進捗

en: Translation progress %s%%
ja_JP: 翻訳の進捗状況 %s%%

en: Translation template is invalid (%s)
ja_JP: 翻訳テンプレートが無効です (%s)

en: Translations don't match template. Run sync to update from %s
ja_JP: 翻訳がテンプレートと一致しません。%s から更新するには同期を実行してください

en: Translations have been recently modified in the following bundles
ja_JP: 最近、次のバンドルで翻訳が変更されました

en: Translator credit
ja_JP: 翻訳者クレジット

en: Unconfigured bundle
ja_JP: 未設定のバンドル

en: Unexpected file type
ja_JP: 不明なファイルタイプ

en: Unknown author
ja_JP: 作者不明

en: Unknown error
ja_JP: 不明なエラー

en: Update Now
ja_JP: 今すぐ更新

en: Upgrade to %s
ja_JP: %s へアップグレード

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Upload PO
ja_JP: PO アップロード

en: Upload PO file
ja_JP: PO ファイルをアップロード

en: Upload a translation file
ja_JP: 翻訳ファイルをアップロード

en: Use this file as template when running Sync
ja_JP: 同期を実行するときに、このファイルをテンプレートとして使用

en: Use this translation
ja_JP: この翻訳を使用

en: User options
ja_JP: ユーザー設定

en: User options apply to your WordPress login, across all sites
ja_JP: ユーザーオプションは、すべてのサイトで WordPress ログインに適用されます

[ctx: User role]
en: Translator
ja_JP: 翻訳者

en: Usually the same as the text domain, but don't leave blank unless you mean to
ja_JP: 通常はテキストドメインと同じですが、意図していない場合は空白のままにしないでください

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Version %s
ja_JP: バージョン %s

en: View
ja_JP: 表示

en: View template
ja_JP: テンプレートを表示

en: Visit official site
ja_JP: 公式サイトをご覧ください

en: Warning
ja_JP: 警告

en: We can't find the binary MO file that belongs with these translations
ja_JP: これらの翻訳に属するバイナリ MO ファイルが見つかりません

en: We can't find the original PO file from which this was compiled
ja_JP: これがコンパイルされた元の PO ファイルが見つかりません

en: Welcome to Loco Translate
ja_JP: Loco Translate へようこそ

en: What's this?
ja_JP: これは何ですか?

en: WordPress Core
ja_JP: WordPress コア

en: WordPress core
ja_JP: WordPress コア

en: WordPress language
ja_JP: WordPress の言語

en: WordPress updates
ja_JP: WordPress アップデート

en: Write protected
ja_JP: ファイルは書き込み禁止です

en: XML parse error
ja_JP: XML 解析エラー

en: XML setup
ja_JP: XML 設定

en: XML supplied is empty
ja_JP: 指定された XML ファイルは空です

en: Y/m/d
ja_JP: Y年n月j日

en: You can make changes in the Advanced tab if you need to override the current settings
ja_JP: 現在の設定を上書きする必要がある場合は、「詳細設定」タブで変更を加えることができます

en: You can still translate any bundle that has a <a href="%s" target="_blank">template</a>
ja_JP: <a href="%s" target="_blank">テンプレート</a>を含むバンドルは引き続き翻訳できます

en: You can update these translations directly from the editor to the file system
ja_JP: これらの翻訳をエディターからファイルシステムで直接更新できます

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ja_JP: このページにアクセスするための十分なアクセス権がありません。

en: You're creating translations directly from source code
ja_JP: ソースコードから直接翻訳を作成しています

en: You're running a development snapshot of Loco Translate
ja_JP: Loco Translate の開発スナップショットを実行しています

en: You're running the latest version of Loco Translate
ja_JP: 最新バージョンの Loco Translate を実行中です

en: Your admin language is %s.
ja_JP: 管理者の言語は %s です。

en: Your changes will be lost if you continue without saving
ja_JP: 保存せずに続けると変更内容は反映されません

en: Your file is identical to the existing one
ja_JP: ファイルは既存のものと同一です

en: Your file must be named as shown above where %1$s is the language code, e.g. %2$s
ja_JP: ファイルには、上記のように名前を付ける必要があります。%1$s は言語コードです。例: %2$s

en: Your version of %1$s is out of date. We recommend you upgrade to at least v%2$s, but preferably to the latest stable version.
ja_JP: お使いの %1$s のバージョンは古くなっています。少なくとも v%2$s に、できれば最新の安定バージョンにアップグレードすることをおすすめします。

en: compiled
ja_JP: コンパイル完了

en: https://wordpress.org/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/

en: https://wordpress.org/plugins/loco-translate/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/plugins/loco-translate/

en: largest is %s
ja_JP: 最大は%sです

en: no wildcards
ja_JP: ワイルドカードなし

[ctx: revision date short format]
en: j M @ H:i
ja_JP: n月j日 @ H:i

en: the web server
ja_JP: ウェブサーバー

en: unconfigured
ja_JP: 未設定
