Themes - Twenty Eleven - en to ja_JP translation catalogue (166 entries)

en: "There are always flowers for those who want to see them."
ja_JP: 「見たい人にとってはいつでも花がある。」

en: % <span class="reply">comments &rarr;</span>
ja_JP: %<span class="reply">件のコメント &rarr;</span>

en: %1$s at %2$s
ja_JP: %1$s %2$s

en: %1$s on %2$s <span class="says">said:</span>
ja_JP: %1$s %2$s <span class="says">より:</span>

en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja_JP[0]: 「%2$s」への%1$s件のフィードバック

en: %s Theme Options
ja_JP: %s テーマ設定

en: &larr; Older Comments
ja_JP: &larr; 過去のコメント

en: &larr; Previous
ja_JP: &larr; 前へ

en: 0 <span class="reply">comments &rarr;</span>
ja_JP: 0<span class="reply">件のコメント &rarr;</span>

en: 1 <span class="reply">comment &rarr;</span>
ja_JP: 1<span class="reply">件のコメント &rarr;</span>

en: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s">%3$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>
ja_JP: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s">%3$s</time></a> <span class="by-author"> <span class="sep">投稿者:</span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>

en: <a href="https://wordpress.org/documentation/article/customizer/" target="_blank">Documentation on Theme Customization</a>
ja_JP: <a href="https://wordpress.org/documentation/article/customizer/" target="_blank">テーマのカスタマイズの解説</a>

en: <a href="https://wordpress.org/support/forums/" target="_blank">Support forums</a>
ja_JP: <a href="https://wordpress.org/support/forums/" target="_blank">サポートフォーラム</a>

en: <b>%</b> Replies
ja_JP: <b>%</b>件のフィードバック

en: <b>1</b> Reply
ja_JP: <b>1</b>件のフィードバック

en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
ja_JP: <span class="%1$s">カテゴリー:</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
ja_JP: <span class="%1$s">タグ:</span> %2$s

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ja_JP: <span class="meta-nav">&larr;</span> 過去の投稿

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
ja_JP: <span class="meta-nav">&larr;</span> 前へ

en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Go to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>
ja_JP: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">投稿日: </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> | <a href="%3$s" title="フルサイズ画像へのリンク">%4$s &times; %5$s</a> | <a href="%6$s" title="%7$s へ移動" rel="gallery">%8$s</a>

en: <span class="sep">Posted on </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s">%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>
ja_JP: <span class="sep">投稿日時: </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s">%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> 投稿者: </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>

en: <strong>Color Scheme</strong>: You can choose a color palette of "Light" (light background with dark text) or "Dark" (dark background with light text) for your site.
ja_JP: <strong>カラースキーム</strong>: "明" (明るい背景に暗いテキスト) か"暗" (暗い背景に明るいテキスト)のカラーパレットを選ぶことができます。

en: <strong>Default Layout</strong>: You can choose if you want your site&#8217;s default layout to have a sidebar on the left, the right, or not at all.
ja_JP: <strong>デフォルトのレイアウト</strong>: デフォルトのレイアウトを左にサイドバーを置くのか、右に置くのか、あるいはなしにしたいのか選ぶことができます。

en: <strong>Link Color</strong>: You can choose the color used for text links on your site. You can enter the HTML color or hex code, or you can choose visually by clicking the "Select a Color" button to pick from a color wheel.
ja_JP: <strong>リンクカラー</strong>: サイトのテキストリンクに使われる色を選ぶことができます。HTML カラーか16進数カラーコードを入力するか、"色を選ぶ"ボタンを押してカラーホイールから色を選び取ることで視覚的に選ぶことができます。

en: A Bowl Full of&nbsp;Flowers
ja_JP: 鉢いっぱいの花

en: About %s
ja_JP: %s について

en: About Me
ja_JP: 私について

en: Aenean euismod elementum
ja_JP: アエネアスの第2グリッド要素

en: Aenean euismod elementum II, 2020
ja_JP: アエネアスの第2グリッド要素 (2020)

en: Aenean euismod elementum nisi quis eleifend. Lectus quam id leo in vitae turpis. Etiam tempor orci eu lobortis elementum nibh. At quis risus sed vulputate odio ut enim blandit. Id ornare arcu odio ut. Blandit massa enim nec dui nunc mattis enim ut tellus. Fermentum iaculis eu non diam phasellus vestibulum. Magna fermentum iaculis eu non diam phasellus vestibulum lorem. Ullamcorper velit sed ullamcorper morbi tincidunt ornare massa. Cursus sit amet dictum sit amet justo donec. At tellus at urna condimentum mattis. Et ligula ullamcorper malesuada proin libero nunc. Ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit duis tristique sollicitudin. Pellentesque diam volutpat commodo sed egestas. Mi proin sed libero enim sed faucibus.
ja_JP: 山路を登りながら、こう考えた。智に働けば角が立つ。情に棹させば流される。意地を通せば窮屈だ。とかくに人の世は住みにくい。住みにくさが高じると、安い所へ引き越したくなる。どこへ越しても住みにくいと悟った時、詩が生れて、画が出来る。越す事のならぬ世が住みにくければ、住みにくい所をどれほどか、寛容て、束の間の命を、束の間でも住みよくせねばならぬ。ここに詩人という天職が出来て、ここに画家という使命が降る。あらゆる芸術の士は人の世を長閑にし、人の心を豊かにするが故に尊とい。住みにくき世から、住みにくき煩いを引き抜いて、ありがたい世界をまのあたりに写すのが詩である、画である。あるは音楽と彫刻である。こまかに云えば写さないでもよい。ただまのあたりに見れば、そこに詩も生き、歌も湧く。

en: Aenean euismod elementum, 1999
ja_JP: アエネアスのパフォーマンス要素 (1999)

en: An optional widget area for your site footer
ja_JP: フッター用のウィジェットエリア

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
ja_JP: リクエストされたアーカイブには何も見つかりませんでした。検索すれば関連投稿が見つかるかもしれません。

en: Archives
ja_JP: アーカイブ

en: Aside
ja_JP: アサイド

en: At quis risus sed vulputate odio ut enim
ja_JP: 誰が笑おうとも、八方美人は嫌い

en: At quis risus sed vulputate odio ut enim, 2015
ja_JP: 誰が笑おうとも、八方美人は嫌い (2015)

en: Author Archives: %s
ja_JP: 投稿者「%s」のアーカイブ

en: Black
ja_JP: 黒

en: Blandit. Id ornare arcu odio ut
ja_JP: 世辞。弓を飾ることを嫌う

en: Blandit. Id ornare arcu odio ut, 2018
ja_JP: 世辞。弓を飾ることを嫌う (2018)

en: Blog Archives
ja_JP: ブログアーカイブ

en: Blue
ja_JP: ブルー

en: Books
ja_JP: 本

en: Category Archives: %s
ja_JP: 「%s」カテゴリーアーカイブ

en: Chessboard
ja_JP: チェス盤

en: Click to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
ja_JP: クリックしてブログを購読すれば、新しい投稿をメールで受信できます。

en: Color Scheme
ja_JP: 色の設定

en: Comment navigation
ja_JP: コメントナビゲーション

en: Comments are closed.
ja_JP: コメントは停止中です。

en: Content on left
ja_JP: 左コンテンツ

en: Content on right
ja_JP: 右コンテンツ

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja_JP: 続きを読む <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Daily Archives: %s
ja_JP: 日別アーカイブ: %s

en: Dark
ja_JP: ダークカラー

en: Dark Gray
ja_JP: ダークグレー

en: Default Layout
ja_JP: デフォルトのレイアウト

en: Default color: %s
ja_JP: 初期設定の色: %s

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Ephemera
ja_JP: 短冊

en: Etiam tempor orci eu lobortis
ja_JP: 普通の人でも

en: Etiam tempor orci eu lobortis, 2009
ja_JP: 普通の人でも (2009)

en: Featured
ja_JP: 注目

en: Featured Post
ja_JP: おすすめ投稿

en: Featuring: %s
ja_JP: 注目: %s

en: Follow
ja_JP: フォロー

en: Follow Blog
ja_JP: ブログをフォロー

en: Footer Area One
ja_JP: フッターエリア1

en: Footer Area Three
ja_JP: フッターエリア3

en: Footer Area Two
ja_JP: フッターエリア2

en: For more information:
ja_JP: 詳細情報:

en: Gallery
ja_JP: ギャラリー

en: Get In Touch
ja_JP: 連絡先

en: Hanoi Plant
ja_JP: ハノイ・プラント

en: Henri Matisse
ja_JP: アンリ・マティス

en: Image
ja_JP: 画像

en: Image and Text Columns
ja_JP: 画像とテキストのカラム

en: Image navigation
ja_JP: 画像ナビゲーション

en: Inline Quote
ja_JP: インライン引用

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching, or one of the links below, can help.
ja_JP: ご指定のコンテンツを見つけられませんでした。検索するか、下記のリンクが役に立つかもしれません。

en: Join 1,729 other followers
ja_JP: 現在1,729フォロワー

en: Lanterns
ja_JP: ランタン

en: Layout
ja_JP: レイアウト

en: Leave a reply
ja_JP: コメントを残す

en: Lectus quam id leo in vitae turpis
ja_JP: 醜い人生のライオンのベッド

en: Lectus quam id leo in vitae turpis, 2006
ja_JP: 醜い人生のライオンのベッド (2006年)

en: Light
ja_JP: 明るい

en: Light Gray
ja_JP: ライトグレー

en: Link
ja_JP: リンク

en: Link Color
ja_JP: リンク色

en: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Nulla porttitor massa id neque aliquam vestibulum morbi blandit cursus. Feugiat nisl pretium fusce id velit. Cursus risus at ultrices mi. Pellentesque nec nam aliquam sem et tortor consequat. Est lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing. Nisi porta lorem mollis aliquam. Aenean euismod elementum nisi quis eleifend quam adipiscing vitae proin. Malesuada bibendum arcu vitae elementum curabitur vitae nunc sed. Quis hendrerit dolor magna eget est lorem ipsum dolor sit. Viverra vitae congue eu consequat.
ja_JP: 山路を登りながら、こう考えた。智に働けば角が立つ。情に棹させば流される。意地を通せば窮屈だ。とかくに人の世は住みにくい。住みにくさが高じると、安い所へ引き越したくなる。どこへ越しても住みにくいと悟った時、詩が生れて、画が出来る。人の世を作ったものは神でもなければ鬼でもない。やはり向う三軒両隣にちらちらするただの人である。ただの人が作った人の世が住みにくいからとて、越す国はあるまい。あれば人でなしの国へ行くばかりだ。人でなしの国は人の世よりもなお住みにくかろう。越す事のならぬ世が住みにくければ、住みにくい所をどれほどか、寛容て、束の間の命を、束の間でも住みよくせねばならぬ。

en: Main Sidebar
ja_JP: メインサイドバー

en: Main menu
ja_JP: メインメニュー

en: Medium Gray
ja_JP: グレー

en: Meta
ja_JP: メタ情報

en: Monthly Archives: %s
ja_JP: 月別アーカイブ: %s

en: Most Used Categories
ja_JP: よく使われているカテゴリー

en: Newer Comments &rarr;
ja_JP: 新しいコメント &rarr;

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja_JP: 新しい投稿 <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next &rarr;
ja_JP: 次へ &rarr;

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja_JP: 次へ <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Nisi quis eleifend
ja_JP: 10代の若者がいれば

en: Nisi quis eleifend, 1999
ja_JP: 10代の若者がいれば (1999)

en: Nothing Found
ja_JP: 見つかりません

en: Number of posts to show:
ja_JP: 表示する投稿数:

en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
ja_JP: 「%1$s」への1件のフィードバック

en: One-column, no sidebar
ja_JP: 一列・サイドバーなし

en: Overview
ja_JP: 概要

en: Page %s
ja_JP: ページ %s

en: Pages:
ja_JP: ページ:

en: Permalink to %s
ja_JP: %s へのパーマリンク

en: Pine Cone
ja_JP: 松ぼっくり

en: Pingback:
ja_JP: ピンバック:

en: Post navigation
ja_JP: 投稿ナビゲーション

en: Primary Menu
ja_JP: メインメニュー

en: Quote
ja_JP: 引用

en: Recent Posts
ja_JP: 最近の投稿

en: Remember to click "Save Changes" to save any changes you have made to the theme options.
ja_JP: テーマ設定を変更したら、忘れずに「変更を保存」ボタンをクリックしてください。

en: Reply
ja_JP: 返信

en: Reply <span>&darr;</span>
ja_JP: 返信 <span>&darr;</span>

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search Results for: %s
ja_JP: 検索結果: %s

en: Select a Color
ja_JP: 色を選択

en: Semantic Personal Publishing Platform
ja_JP: セマンティックなパブリッシングツール

en: Shore
ja_JP: 海岸

en: Showcase Sidebar
ja_JP: ショーケースサイドバー

en: Showcase Template
ja_JP: ショーケーステンプレート

en: Sidebar Template
ja_JP: サイドバーテンプレート

en: Skip to primary content
ja_JP: メインコンテンツへ移動

en: Skip to secondary content
ja_JP: サブコンテンツへ移動

en: Some themes provide customization options that are grouped together on a Theme Options screen. If you change themes, options may change or disappear, as they are theme-specific. Your current theme, Twenty Eleven, provides the following Theme Options:
ja_JP: テーマ設定画面にまとめられたカスタマイズ設定を利用できるテーマもあります。テーマを変えると、設定が変わったり、消えるかもしれません。それはテーマ次第だからです。現在のテーマ、Twenty Eleven は以下のテーマ設定が利用できます:

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
ja_JP: ご指定の検索条件に合う投稿がありませんでした。他のキーワードでもう一度検索してみてください。

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Tag Archives: %s
ja_JP: 「%s」タグアーカイブ

en: Talks
ja_JP: トーク

en: The 2011 theme for WordPress is sophisticated, lightweight, and adaptable. Make it yours with a custom menu, header image, and background -- then go further with available theme options for light or dark color scheme, custom link colors, and three layout choices. Twenty Eleven comes equipped with a Showcase page template that transforms your front page into a showcase to show off your best content, widget support galore (sidebar, three footer areas, and a Showcase page widget area), and a custom "Ephemera" widget to display your Aside, Link, Quote, or Status posts. Included are styles for print and for the admin editor, support for featured images (as custom header images on posts and pages and as large images on featured "sticky" posts), and special styles for six different post formats.
ja_JP: 2011年版の WordPress テーマは洗練されていて、軽量で、柔軟性があります。メニュー、ヘッダー画像、背景をあなたなりにアレンジしてみてください。明と暗のカラースキーム、リンクカラー、3つのレイアウトオプションが利用できるようになっています。Twenty Eleven テーマは、フロントページをコンテンツの目立つショーケースへと変身させるショーケース固定ページテンプレートを備えています。多数のエリア (サイドバー、3つのフッターエリア、ショーケース固定ページウィジェットエリア) がウィジェットに対応しており、また、アサイド・リンク・引用・ステータスを表示する「短冊」ウィジェットも含んでいます。印刷用と管理者のエディタ用のスタイル、アイキャッチ画像 (投稿、固定ページ上のヘッダー画像と注目の「固定」記事の大きな画像として) のサポート、6つの異なる投稿フォーマットの特別なスタイルが含まれています。

en: The sidebar for the optional Showcase Template
ja_JP: ショーケーステンプレート用のサイドバー

en: Theme Options
ja_JP: テーマオプション

en: This entry was posted by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja_JP: 作成者: <a href="%6$s">%5$s</a> <a href="%3$s" title="%4$s へのパーマリンク" rel="bookmark">パーマリンク</a>

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja_JP: カテゴリー: %1$s &nbsp; タグ: %2$s  &nbsp; 作成者: <a href="%6$s">%5$s</a> &nbsp; <a href="%3$s" title="%4$s へのパーマリンク" rel="bookmark">この投稿のパーマリンク</a>

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja_JP: カテゴリー: %1$s タグ: %2$s <a href="%3$s" title="%4$s へのパーマリンク" rel="bookmark">パーマリンク</a>

en: This entry was posted in %1$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja_JP: カテゴリー: %1$s &nbsp; 作成者: <a href="%6$s">%5$s</a> <a href="%3$s" title="%4$s へのパーマリンク" rel="bookmark">パーマリンク</a>

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja_JP: カテゴリー: %1$s <a href="%3$s" title="%4$s へのパーマリンク" rel="bookmark">パーマリンク</a>

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
ja_JP[0]: このギャラリーには<a %1$s>%2$s枚の写真</a>が含まれています。

en: This is a paragraph to tell about yourself.
ja_JP: これは自分について説明する文章です。

en: This is just an example post to showcase the featured post section on the showcase page. Who doesn&#8217;t like flowers? I like flowers. Nullam hendrerit enim nunc. Vestibulum eget nulla magna! Fusce lobortis neque eu neque egestas tincidunt. Duis elementum consequat lorem, in eleifend justo mollis at. Nam quis adipiscing magna. Duis adipiscing est ac nibh feugiat rhoncus. Donec non lorem felis, eget commodo purus.
ja_JP: これは、ショーケースページのおすすめ投稿セクションを紹介するためのサンプル投稿です。&#8217;花が嫌いな人はいないでしょう。私は花が好きです。山路を登りながら、こう考えた。智に働けば角が立つ。情に棹させば流される。意地を通せば窮屈だ。とかくに人の世は住みにくい。住みにくさが高じると、安い所へ引き越したくなる。

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
ja_JP: おっと、失礼しました。

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ja_JP: この投稿はパスワードで保護されています。コメントを表示するにはパスワードを入力してください。

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: Trolley
ja_JP: 路面電車

en: Try looking in the monthly archives. %s
ja_JP: 月別アーカイブを探してみてください。%s

en: Twenty Eleven Ephemera
ja_JP: Twenty Eleven 短冊

en: Two Columns of Lists
ja_JP: 2カラムのリスト

en: Use this widget to list your recent Aside, Status, Quote, and Link posts
ja_JP: このウィジェットで最近のアサイド、ステータス、引用、リンクを並べることができます。

en: View all posts by %s
ja_JP: %s の投稿をすべて表示

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja_JP: %s の投稿をすべて表示 <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Wheel
ja_JP: ホイール

en: White
ja_JP: 白

en: Willow
ja_JP: 柳

en: Yearly Archives: %s
ja_JP: 年別アーカイブ: %s

en: Your comment is awaiting moderation.
ja_JP: あなたのコメントは承認待ちです。

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
ja_JP: あなたのコメントは管理者の承認待ちです。これはプレビューで、コメントは承認後に表示されます。

en: https://wordpress.org/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
ja_JP: Y年n月

en: the WordPress team
ja_JP: WordPress チーム

[ctx: yearly archives date format]
en: Y
ja_JP: Y年
