Themes - Twenty Thirteen - en to ja_JP translation catalogue (100 entries)

note: Description of the theme
en: The 2013 theme for WordPress takes us back to the blog, featuring a full range of post formats, each displayed beautifully in their own unique way. Design details abound, starting with a vibrant color scheme and matching header images, beautiful typography and icons, and a flexible layout that looks great on any device, big or small.
ja_JP: 2013年版の WordPress テーマはブログ向けデザインに回帰しました。幅広い投稿フォーマットに対応し、それぞれを美しくユニークに表現します。鮮やかな色合いとそれに合わせたヘッダー画像、美しいタイポグラフィーとアイコン、大小どんなデバイスでも適切に表示できる柔軟なレイアウトなど、デザインのディテールにあふれています。

en: Dark Sky
ja_JP: ダークスカイ

en: Light Sky
ja_JP: ライトスカイ

en: Sunset Yellow
ja_JP: サンセットイエロー

en: Autumn Brown
ja_JP: オータムブラウン

note: translators: 1: Date, 2: Date, 3, Parent permalink, 4, Post title, 5: Post title.
en: Published on <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> in <a href="%3$s" title="Go to %4$s" rel="gallery">%5$s</a>
ja_JP: 公開日: <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> <a href="%3$s" title="%4$s へ移動" rel="gallery">%5$s</a>

en: Neil Armstrong<br>James Lovell Jr.<br>Dr. Sally Ride<br>Chris Hadfield
ja_JP: ニール・アームストロング<br>ジェームズ・ラベル・ジュニア<br>サリー・ライド博士<br>クリス・ハドフィールド

en: Yuri Gagarin<br>Alan B. Shepard Jr.<br>Valentina Tereshkova<br>John Glenn Jr.
ja_JP: ユーリ・ガガーリン<br>アラン・B・シェパード・ジュニア<br>ワレンチナ・テレシコワ<br>ジョン・グレン・ジュニア

en: FAMOUS ASTRONAUTS
ja_JP: 有名な宇宙飛行士

en: Informational List
ja_JP: 情報リスト

en: When you look at the stars and the galaxy, you feel that you are not just from any particular piece of land, but from the solar system.
ja_JP: 星や銀河系を見ると、自分が特定の土地から来たのではなく、太陽系から来たのだと感じます。

en: Big Quote
ja_JP: 大きな引用

en: Kalpana Chawla
ja_JP: カルパナ・チャウラ

en: When you look at <br>the stars and the galaxy, you feel that you are not <br>just from any particular piece of land, but from the solar system.
ja_JP: 星や銀河系を見ると、<br>自分が特定の土地から来たのではなく、<br>太陽系から来たのだと感じます。

en: Callout Quote
ja_JP: コールアウト引用

en: Colonies
ja_JP: コロニー

en: Space
ja_JP: スペース

en: Write title…
ja_JP: タイトルを入力...

en: Decorative Columns
ja_JP: 装飾付きカラム

en: Discover More
ja_JP: さらに発見

en: In the 1970s, NASA's Ames Research Center illustrated some explorations around what future space colonies could look like. This piece, illustrated by Rick Guidice, shows the inside of a toroidal shaped colony.
ja_JP: 1970年代、NASA のエイムズ研究センターは、将来の宇宙コロニーがどのようなものになるかについての調査を描きました。リック・グイディスが描いたこの作品は、ドーナツ形のコロニーの内部を示しています。

en: Exploring Space
ja_JP: 宇宙探査

en: Informational Section
ja_JP: 情報セクション

en: NASA Space Colony illustration, cutaway view of Bernal Sphere. The interior of the sphere is filled with greenery and houses, and a star shines brightly behind the colony.
ja_JP: NASA スペースコロニーのイラスト。球体の内部は緑と家々で埋め尽くされ、コロニーの背後には明るく輝く星。

en: NASA Space Colony illustration, cutaway view, exposing the interior of a toroidal colony. Trees and densely-packed housing line the inside of the torus.
ja_JP: NASA スペースコロニーのイラスト。トーラスの内側に並ぶ樹木と密集した住居。

en: Solid orange square
ja_JP: オレンジ色の正方形

en: NASA Space Colony illustration, interior view of a cylindrical space colony, looking out through large windows. The interior contains fields, forests, and a river snaking from the foreground into the background. Low clouds hang over the land.
ja_JP: NASA スペースコロニーのイラスト。大きな窓から外を眺める円筒形のスペースコロニーの内部。内部には畑、森、そして手前から奥へと蛇行する川。低い雲が大地を覆う。

en: NASA Space Colony illustration, interior view of torus colony. Public spaces appear in the foreground of the torus, while housing, rolling hills, and a river snake up into the background.
ja_JP: NASA スペースコロニーのイラスト、トーラスコロニーの内部。トーラスの前景には公共スペースが、後景には住宅、なだらかな丘、川が蛇行する。

en: Solid red square
ja_JP: 赤い正方形

en: Decorative Gallery
ja_JP: 装飾付きギャラリー

en: No Shadow
ja_JP: 影なし

[ctx: comments title]
note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP: 「%s」への1件のフィードバック

en: Off-white
ja_JP: オフホワイト

en: Beige
ja_JP: ベージュ

en: Light Brown
ja_JP: ライトブラウン

en: Medium Brown
ja_JP: ブラウン

en: Dark Brown
ja_JP: ダークブラウン

en: White
ja_JP: 白

en: Yellow
ja_JP: イエロー

en: Light Orange
ja_JP: ライトオレンジ

en: Medium Orange
ja_JP: オレンジ

en: Red
ja_JP: レッド

en: Dark Gray
ja_JP: ダークグレー

note: translators: %s: Post format name.
en: %s Archives
ja_JP: %s アーカイブ

note: translators: Tag title.
en: Tag Archives: %s
ja_JP: 「%s」タグアーカイブ

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
ja_JP: 検索結果: %s

[ctx: header image description]
en: Star
ja_JP: スター

[ctx: header image description]
en: Diamond
ja_JP: ダイアモンド

[ctx: header image description]
en: Circle
ja_JP: サークル

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Thirteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ja_JP: Twenty Thirteen には WordPress バージョン 3.6 以上が必要です。使用中のバージョンは %s です。更新して、もう一度試してください。

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja_JP: 次へ <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
ja_JP: <span class="meta-nav">&larr;</span> 前へ

en: Full resolution
ja_JP: フル解像度

en: Link to full-size image
ja_JP: フルサイズ画像へのリンク

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
ja_JP: コンテンツへスキップ

en: Menu
ja_JP: メニュー

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
ja_JP: %s へのパーマリンク

[ctx: 1: post format name. 2: date]
note: translators: 1: Post format name, 2: Date.
en: %1$s on %2$s
ja_JP: フォーマット: %1$s | 投稿日: %2$s

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
ja_JP: %s の投稿をすべて表示

en: Sticky
ja_JP: 先頭に固定表示

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post navigation
ja_JP: 投稿ナビゲーション

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja_JP: 新しい投稿 <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ja_JP: <span class="meta-nav">&larr;</span> 過去の投稿

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posts navigation
ja_JP: 投稿ナビゲーション

en: Appears on posts and pages in the sidebar.
ja_JP: 投稿とページのサイドバーに表示します。

en: Secondary Widget Area
ja_JP: ウィジェットエリア2

en: Appears in the footer section of the site.
ja_JP: サイトのフッター領域に表示されます。

en: Main Widget Area
ja_JP: メインウィジェットエリア

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
ja_JP: ページ %s

en: Navigation Menu
ja_JP: ナビゲーションメニュー

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja_JP: お探しのコンテンツを見つけられませんでした。検索をお試しください。

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with different keywords.
ja_JP: ご指定の検索条件に合う投稿がありませんでした。他のキーワードでもう一度検索してみてください。

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
ja_JP: 最初の投稿を公開する準備はできましたか ? <a href="%s">ここから始めましょう</a>。

en: Nothing Found
ja_JP: 見つかりません

en: View all % comments
ja_JP: 全%件のコメントを表示

en: One comment so far
ja_JP: 1件のコメント

en: Leave a comment
ja_JP: コメントする

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Pages:
ja_JP: ページ:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja_JP: 続きを読む %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
ja_JP: コメントは停止中です。

en: Newer Comments &rarr;
ja_JP: 新しいコメント &rarr;

en: &larr; Older Comments
ja_JP: &larr; 過去のコメント

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Comment navigation
ja_JP: コメントナビゲーション

[ctx: comments title]
note: translators: 1: The number of comments, 2: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja_JP[0]: 「%2$s」への%1$s件のフィードバック

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
ja_JP: 「%s」カテゴリーアーカイブ

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
ja_JP: %s のすべての投稿

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja_JP: %s の投稿をすべて表示 <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: %s: Author display name.
en: About %s
ja_JP: %s について

en: Archives
ja_JP: アーカイブ

[ctx: yearly archives date format]
note: translators: %s: Date.
en: Y
ja_JP: Y年

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
ja_JP: 年別アーカイブ: %s

[ctx: monthly archives date format]
note: translators: %s: Date.
en: F Y
ja_JP: Y年n月

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
ja_JP: 月別アーカイブ: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
ja_JP: 日別アーカイブ: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ja_JP: こちらには何もありません。検索をお試しください。

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
ja_JP: おっと、失礼しました。

en: Not Found
ja_JP: 見つかりません

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ja_JP: WordPress チーム
