Themes - Twenty Twenty-Four - en to ja_JP translation catalogue (113 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Four is designed to be flexible, versatile and applicable to any website. Its collection of templates and patterns tailor to different needs, such as presenting a business, blogging and writing or showcasing work. A multitude of possibilities open up with just a few adjustments to color and typography. Twenty Twenty-Four comes with style variations and full page designs to help speed up the site building process, is fully compatible with the site editor, and takes advantage of new design tools introduced in WordPress 6.4.
ja_JP: Twenty Twenty-Four は、柔軟で用途が広く、あらゆるウェブサイトに適用できるように設計されています。テンプレートとパターンのコレクションは、ビジネス紹介、ブログ、執筆、作品の紹介など、さまざまなニーズに合わせて調整されています。色とタイポグラフィを少し調整するだけで、多くの可能性が広がります。Twenty Twenty-Fourは、サイトの構築プロセスを加速するためのスタイルバリエーションとフルページデザインを備え、サイトエディターと完全に互換性があり、WordPress 6.4で導入された新しいデザインツールを活用しています。

en: Terms and Conditions
ja_JP: 利用規約

en: Privacy Policy
ja_JP: プライバシーポリシー

en: Contact Us
ja_JP: お問い合わせ

en: Careers
ja_JP: 採用情報

en: History
ja_JP: 沿革

en: Team
ja_JP: メンバー

[ctx: Pattern title]
en: List of posts without images, 1 column
ja_JP: 画像のないポスト一覧、1カラム

en: I’m <em>Leia Acosta</em>, a passionate photographer who finds inspiration in capturing the fleeting beauty of life.
ja_JP: 私は<em>Leia Acosta</em>です。移りゆく生命の美しさを捉える情熱的な写真家です。

en: A collection of full page layouts.
ja_JP: フルページレイアウトのコレクション

[ctx: Block pattern category]
en: Pages
ja_JP: 固定ページ

note: Author URI of the theme Translators: WordPress link.
en: https://wordpress.org
ja_JP: https://ja.wordpress.org

[ctx: Template part name]
en: Header
ja_JP: ヘッダー

[ctx: Template part name]
en: Footer
ja_JP: フッター

[ctx: Font family name]
en: Inter
ja_JP: インター

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
ja_JP: 投稿メタ

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
ja_JP: 特大

[ctx: Font size name]
en: Large
ja_JP: 大

[ctx: Font size name]
en: Medium
ja_JP: 中

[ctx: Color name]
en: Contrast
ja_JP: コントラスト

[ctx: Color name]
en: Base
ja_JP: ベース

[ctx: Custom template name]
en: Single with Sidebar
ja_JP: サイドバー付きの投稿

[ctx: Custom template name]
en: Page with Sidebar
ja_JP: サイドバー付きの固定ページ

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
ja_JP: タイトルのない固定ページ

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
ja_JP: サイドバー

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to white
ja_JP: 濃いグレーからホワイトへの垂直方向に明確なグラデーション

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard mint to white
ja_JP: ミントグリーンからホワイトへの垂直方向に明確なグラデーション

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sage to white
ja_JP: セージグリーンからホワイトへの垂直方向に明確なグラデーション

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to white
ja_JP: 錆色からホワイトへの垂直方向に明確なグラデーション

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sandstone to white
ja_JP: サンドストーン色からホワイトへの垂直方向に明確なグラデーション

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to white
ja_JP: ベージュからホワイトへの垂直方向に明確なグラデーション

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to white
ja_JP: ライトグレーからホワイトへの垂直方向になめらかなグラデーション

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft mint to white
ja_JP: ミントグリーンからホワイトへの垂直方向になめらかなグラデーション

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sage to white
ja_JP: セージグリーンからホワイトへの垂直方向になめらかなグラデーション

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft rust to white
ja_JP: 錆色からホワイトへの垂直方向になめらかなグラデーション

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sandstone to white
ja_JP: サンドストーン色からホワイトへの垂直方向になめらかなグラデーション

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft beige to white
ja_JP: ベージュからホワイトへの垂直方向になめらかなグラデーション

[ctx: Duotone name]
en: Black and pastel blue
ja_JP: ブラックとパステルブルー

[ctx: Duotone name]
en: Black and sage
ja_JP: ブラックとセージグリーン

[ctx: Duotone name]
en: Black and rust
ja_JP: ブラックと錆色

[ctx: Duotone name]
en: Black and sandstone
ja_JP: ブラックとサンドストーン色

[ctx: Duotone name]
en: Black and white
ja_JP: ブラックとホワイト

[ctx: Color name]
en: Base / 2
ja_JP: ベース / 2

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to beige
ja_JP: 錆色からベージュへの垂直方向に明確なグラデーション

[ctx: Gradient name]
en: Vertical rust to beige
ja_JP: 錆色からベージュへの垂直方向のグラデーション

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard transparent rust to beige
ja_JP: 透明感のある錆色からベージュへの垂直方向に明確なグラデーション

[ctx: Gradient name]
en: Vertical transparent rust to beige
ja_JP: 透明感のある錆色からベージュへの垂直方向のグラデーション

[ctx: Duotone name]
en: Dark rust to beige
ja_JP: 暗い錆色からベージュ

[ctx: Style variation name]
en: Rust
ja_JP: 錆

[ctx: Color name]
en: Accent / Five
ja_JP: アクセント / 5

[ctx: Color name]
en: Accent / Four
ja_JP: アクセント / 4

[ctx: Color name]
en: Accent / Three
ja_JP: アクセント / 3

[ctx: Color name]
en: Accent / Two
ja_JP: アクセント / 2

[ctx: Color name]
en: Accent
ja_JP: アクセント

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to dark gray
ja_JP: ピューターグレーからダークグレーへの垂直方向に明確なグラデーション

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard steel to dark gray
ja_JP: スチールグレーからダークグレーへの垂直方向に明確なグラデーション

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard olive to dark gray
ja_JP: オリーブグリーンからダークグレーへの垂直方向に明確なグラデーション

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard cinnamon to dark gray
ja_JP: シナモン色からダークグレーへの垂直方向に明確なグラデーション

[ctx: Custom template name]
en: Page with Wide Image
ja_JP: 広幅画像付き固定ページ

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard walnut to dark gray
ja_JP: ウォールナット色からダークグレーへの垂直方向に明確なグラデーション

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to dark gray
ja_JP: ピューターグレーからダークグレーへの垂直方向になめらかなグラデーション

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft steel to dark gray
ja_JP: スチールグレーからダークグレーへの垂直方向になめらかなグラデーション

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft olive to dark gray
ja_JP: オリーブグリーンからダークグレーへの垂直方向になめらかなグラデーション

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft cinnamon to dark gray
ja_JP: シナモン色からダークグレーへの垂直方向になめらかなグラデーション

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft walnut to dark gray
ja_JP: ウォールナット色からダークグレーへの垂直方向になめらかなグラデーション

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to dark gray
ja_JP: ベージュからダークグレーへの垂直方向に明確なグラデーション

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
ja_JP: 超特大

[ctx: Font size name]
en: Small
ja_JP: 小

[ctx: Call to Action button text]
en: About us
ja_JP: 私たちについて

[ctx: Pattern title]
en: Project details
ja_JP: プロジェクトの詳細

[ctx: Sample feature heading]
en: Project Management
ja_JP: プロジェクト管理

[ctx: Sample feature heading]
en: Consulting
ja_JP: コンサルティング

[ctx: Name of the FAQ pattern]
en: FAQs
ja_JP: FAQ

[ctx: Heading of the FAQs]
en: FAQs
ja_JP: FAQ

en: Search the website
ja_JP: サイト内検索

en: Useful Links
ja_JP: 便利なリンク

en: Popular Categories
ja_JP: 人気のカテゴリー

en: About the author
ja_JP: 投稿者について

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
ja_JP: サイドバー

[ctx: search button text]
en: Search
ja_JP: 検索

[ctx: search form label]
en: Search
ja_JP: 検索

[ctx: Pattern title]
en: Search
ja_JP: 検索

[ctx: Label before the title of the next post. There is a space after the colon.]
en: Next:
ja_JP: 次:

[ctx: Label before the title of the previous post. There is a space after the colon.]
en: Previous:
ja_JP: 前:

en: Posts
ja_JP: 投稿

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
ja_JP: 投稿ナビゲーション

[ctx: Pattern title]
en: Post meta
ja_JP: 投稿メタ

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: No posts were found.
ja_JP: 投稿が見つかりませんでした。

[ctx: Pattern title]
en: No results
ja_JP: 見つかりませんでした。

en: Comments
ja_JP: コメント

[ctx: Pattern title]
en: Comments
ja_JP: コメント

[ctx: Heading for a webpage that is not found]
en: Page Not Found
ja_JP: ページが見つかりませんでした

en: Social Media
ja_JP: ソーシャルメディア

en: Social
ja_JP: ソーシャル

en: Privacy
ja_JP: プライバシー

en: Follow
ja_JP: フォロー

en: Contact
ja_JP: お問い合わせ

[ctx: Sample text for Sign Up Button]
en: Sign up
ja_JP: 登録

[ctx: Sample heading for the third pricing level]
en: Expert
ja_JP: エキスパート

[ctx: Button text for the second pricing level]
en: Subscribe
ja_JP: 購読

[ctx: Button text for the first pricing level]
en: Subscribe
ja_JP: 購読

[ctx: Sample heading for the first pricing level]
en: Free
ja_JP: 無料

[ctx: Pattern title]
en: Pricing
ja_JP: 価格

[ctx: Name for the pricing pattern]
en: Pricing Table
ja_JP: 価格表

[ctx: Sample heading for pricing pattern]
en: Our Services
ja_JP: 提供サービス

[ctx: Button text of this section]
en: How it works
ja_JP: 仕組み

[ctx: Button text of this section]
en: Download app
ja_JP: アプリダウンロード

en: Arrow icon
ja_JP: 矢印アイコン

en: Pill
ja_JP: 丸形

en: Checkmark
ja_JP: チェック

en: With arrow
ja_JP: 矢印付き

en: With asterisk
ja_JP: アスタリスク付き

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ja_JP: WordPress チーム
